איך מאמן כושר יכול למנוע פציעות?

איך מאמן כושר יכול למנוע פציעות? פציעות ספורט הן בעיה נפוצה ויקרה המשפיעה על מיליוני אנשים ברחבי העולם. לפחות חלק מהפציעות האלה יכולות להימנע באמצעות מאמן כושר אישי. כדי למנוע פציעות, מאמן הכושר צריך:

 • להעריך את רמת הכושר ואת ההיסטוריה הבריאותית של המתאמן טרם תחילת האימונים
 • להקנות הרגלי אימון (חימום, קירור) ותזונה (מזון, שתייה) נכונים
 • להדריך את המתאמן שלו כיצד לבצע נכון כל תרגיל ובמידת הצורך לתקן שגיאות
 • לעקוב אחר ההתקדמות וקצב ההתאוששות של המתאמן לשנות את תכנית האימונים בהתאם
 • להיות מודעים לסימנים ולתסמינים של פציעות נפוצות, כגון מתיחות שרירים, נקעים, דלקת גידים, בורסיטיס ושברי מאמץ, ולהפנות את לקוחותיהם לכירופרקט המתמחה בפציעות ספורט או קלינאי אחר.

במאמר הנוכחי "איך מאמן כושר יכול למנוע פציעות" נדון בנושא בהרחבה.

איך מאמן כושר יכול למנוע פציעות – רקע

פציעות ספורט הן בעיה בריאותית נפוצה המשפיעה על מיליוני אנשים ברחבי העולם. על פי ארגון הבריאות העולמי, פציעות ספורט מהוות:

 • כ-10% מכלל הפציעות

רוב פציעות הספורט מתרחשות במהלך אימון ולא במהלך תחרות. לפציעות ספורט יכולות להיות השלכות פיזיות, פסיכולוגיות וכלכליות משמעותיות. שכיחות פציעות הספורט משתנה בהתאם להגדרות המחקר השונות. עם זאת, ניתן לראות מן הנתונים הזמינים את המגמות הכלליות בארה"ב:

 • כ-30 מיליון ילדים ובני נוער משתתפים בצורה כלשהי של ספורט מאורגן
 • מעל 3.5 מיליון פציעות בכל שנה

בדנמרק:

 • 18.4% מהמבוגרים ו-19.3% מהילדים דיווחו על פציעת ספורט אחת או יותר במהלך 12 החודשים האחרונים

כדי למנוע ולהפחית את הנטל של פציעות ספורט, חשוב לזהות את גורמי הסיכון, המנגנונים והתוצאות של פציעות, וליישם התערבויות יעילות המבוססות על ראיות מדעיות. מדריכי כושר עשויים למלא תפקיד מפתח במניעת פציעות ספורט. במאמר הנוכחי "איך מאמן כושר יכול למנוע פציעות?" נדון בנושא בהרחבה.

כיצד יכולים מאמני כושר למנוע פציעות ספורט?

אחת הדרכים הטובות ביותר למנוע פציעות ספורט ולשפר את הביצועים הספורטיביים היא לעבוד עם מאמן כושר אישי. עם זאת, כמה ראיות מצביעות על כך שלמאמנים אישיים עשויות להיות השפעות חיוביות ושליליות על מניעת פציעות וניהולן.

 • מצד אחד, מאמני כושר אישיים יכולים לספק הדרכה, מוטיבציה, משוב ותוכניות אישיות. אלה עשויים להפחית את הסיכון לפציעה או להקל על ההחלמה.
 • ומצד שני, מאמני כושר אישיים עשויים גם להטיל דרישות מוגזמות, להשתמש בטכניקות לא נכונות, או להיות ללא כישורים נאותים. אלה עלולים להגדיל את הסבירות לפציעה או להחמיר מצבים קיימים.

הנה כמה דרכים שבהן מאמני כושר אישיים יכולים למנוע פציעות ספורט, בהתבסס על המחקר העדכני ביותר:

בדיקת רמת הכושר של המתאמן

מאמן כושר צריך לבצע הערכה יסודית של רמת הכושר של הלקוח, ההיסטוריה הבריאותית, הניידות והתנאים הקיימים לפני תחילת האימונים. הערכה זאת עשויה לעזור לזהות גורמי סיכון פוטנציאליים, כגון חוסר איזון שרירים ושלד, בעיות מפרקים או פציעות קודמות, ולטפל בהם בהתאם.

הקניית הרגלי חימום לפני אימון

מאמן כושר צריך לשלב שגרת חימום ומתיחות נכונה לפני כל אימון. זה יכול לעזור להגביר את זרימת הדם, אספקת חמצן, טמפרטורת שריר, ואת טווח התנועה של המפרקים. אלה יכולים להפחית את הסיכון של מתיחת שרירים, נקעים, וקרעים.

הקפדה על טכניקות אימון נכונות

מאמן כושר צריך ללמד את המטופל את הצורה והטכניקה הנכונה לכל תרגיל ולספק משוב ותיקון מתמידים. זה יכול לעזור למנוע פציעות הנגרמות על ידי יישור לא תקין, יציבה, או דפוסי תנועה.

תכונית אימונית מותאמת למתאמן

כל מאמן כושר צריך להתאים תוכנית אימונים למטרות הלקוח ולהתקדמותו. זה יכול לעזור למנוע מצב של אימון יתר או תת אימון שעלולים לגרום לפציעות או לתוצאות מופחתות.

מעקב אחר נתוני האימונים

בכל אימון, מאמן כושר צריך לעקוב אחר עצימות האימונים, נפחם, תדירותם וקצב התאוששות המתאמן. זה יכול לעזור לאזן את הלחץ ואת מחזור ההסתגלות של הגוף ולמנוע פציעות הנגרמות על ידי עייפות מוגזמת, דלקת, או נזק לרקמות.

הנחיות בתחומים של תזונה, שינה וניהול מתחים

מאמן כושר צריך לחנך את המטופל על החשיבות של תזונה, הידרציה, שינה, וניהול מתחים. אלה ימנעו תפקוד לקוי של המערכת החיסונית ויאפשרו החלמה אופטימלית, ומניעת פציעות.

הפניית המתאמן לטיפול בפציעות

על ידי ביצוע ההנחיות האלה, מאמנים אישיים יכולים לעזור ללקוחותיהם להשיג את יעדי הכושר בבטחה וביעילות תוך מזעור הסיכון לפציעות ספורט. עם זאת, במידה ופציעות מתרחשות על המדריך מוטלת האחריות להפנות את המתאמן לאבחון הנזק ובמידת הצורך לטיפול. אבחון וטיפול מהירים הימנעו נזקים כרוניים ויחזירו את המתאמן למעגל האימונים.

פציעות ספורט שכיחות וכיצד לטפל בהן

פציעות ספורט הן פציעות המתרחשות במהלך ספורט או פעילות גופנית. הפציעות הללו יכולות להשפיע על השרירים, העצמות, הרצועות, הגידים או הסחוס של הגוף. חלק מפציעות הספורט הנפוצות הן:

שברים

סדקים או שברים בעצמות, הנגרמים בדרך כלל על ידי פגיעה פתאומית או כוח. שברים עלולים לגרום לכאב, נפיחות, שטפי דם וקושי להזיז את האזור הפגוע. הם עשויים לדרוש מנוחה, טיפול כירופרקטי ובמקרים קשים גם ניתוח.

פריקות מפרקים

מצב זה מתרחש כאשר עצם מחליקה ממקומה הרגיל במפרק. ברוב המקרים הגורם לכך הוא טראומה או נפילה. פריקות עלולות לגרום לכאב חמור, עיוות ואובדן תפקוד של המפרק. הטיפול בפריקה כולל החזרת העצם למקומה, קיבוע, או ניתוח כדי לשחזר את היישור הרגיל של העצם.

שברי מאמץ

שבר מאמץ מתרחש כאשר העצם נתונה ללחץ מכני חוזרני העולה על יכולתה להחלים. שברי מאמץ נפוצים בקרב ספורטאים, אנשי צבא ואנשים עם אוסטאופורוזיס. שבר מאמץ יכולים להשפיע על כל עצם, אך הם שכיחים יותר בגפיים התחתונות, במיוחד בעצמות השוקה, המטטרסלים, האגן ועצם הירך. תסמינים אפשריים כוללים כאב, נפיחות ותפקוד מופחת באזור הפגוע. הטיפול עשוי לכלול מנוחה, שינוי פעילות, אימוביליזציה, טיפולי כירופרקטיקה או ניתוח.

נקעים

במצב זה מתרחשת מתיחה או קרע של הרצועות המחברות את העצמות במפרק. נקעים מתרחשים בדרך כלל על ידי פיתול או מתיחת יתר של המפרק. התסמינים של נקע כוללים כאב, נפיחות, שטפי דם וחוסר יציבות של המפרק. הטיפול עשוי לכלול מנוחה, חבישה, הרמת הגפה, טיפול ושיקום כירופרקטי, תרופות אנטי דלקתיות.

מתיחה או קרע של רקמות

שימוש יתר, תנועה לא נכונה או טראומה יכולים לגרום מתיחות או קרעים של השרירים או הגידים. תסמינים של מתיחה או קרע רקמות כוללים כאב, נפיחות, נוקשות וחולשה של השריר או הגיד הפגוע. הטיפול עשוי לכלול מנוחה, חבישה, הרמת הגפה, טיפול ושיקום כירופרקטי, תרופות אנטי דלקתיות.

דלקת גידים

שימוש יתר, לחץ חוזר או פציעה עלולים לגרום דלקת בגיד . מצב זה עלול להשפיע על הכתף, המרפק, שורש כף היד, הברך או הקרסול. תסמינים של דלקת גידים כוללים כאב, נפיחות וטווח תנועה מופחת של המפרק המעורב.  הטיפול עשוי לכלול מנוחה, חבישה, הרמת הגפה וטיפול ושיקום כירופרקטי. במצבי קיצון יתכן שיהיה צורך בתרופות אנטי דלקתיות או זריקות סטרואידים.

בורסיטיס

זוהי דלקת של בורסה, שק קטן מלא נוזל המרפד ומונע חיכוך בין עצמות ורקמות רכות במפרק. דלקת בבורסה יכולה להשפיע על הכתף, המרפק, הירך, הברך, או העקב. הגורמים להפרעה זאת כוללים שימוש יתר, פציעה, זיהום או דלקת פרקים.

תסמינים אפשריים כוללים כאב, נפיחות, וטווח תנועה מופחת של המפרק המעורב. הטיפול עשוי לכלול לדרוש מנוחה, חבישה, הרמת הגפה וטיפול ושיקום כירופרקטי. במצבים של דלקת עקשנית יתכן צורך בתרופות אנטי דלקתיות, זריקות סטרואידים, אנטיביוטיקה (אם מזוהם).

 

:References

Sports Injury Statistics | Johns Hopkins Medicine. https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/sports-injuries/sports-injury-statistics

Injury prevalence across sports: a descriptive analysis on a representative sample of the Danish population | Injury Epidemiology | Full Text. https://injepijournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/s40621-018-0136-0

Sports injury incidence | British Journal of Sports Medicine. https://bjsm.bmj.com/content/34/2/133

https://www.healthline.com/health/fitness/benefits-of-personal-training

The Importance of Personal Training in Preventing Injuries https://www.ewmotiontherapy.com/blog/personal-training-preventing-injuries

The Personal Trainer's Guide To Injury Prevention https://drjohnrusin.com/the-personal-trainers-guide-to-injury-prevention/

Injury Prevention Approaches for Personal Trainers https://www.nfpt.com/blog/injury-prevention-the-fundamentals-of-assessing-risky-movement-patterns

Sports Injuries – Acute, Chronic & Common Injuries | NIAMS https://www.niams.nih.gov/health-topics/sports-injuries

Common Types of Sports Injuries – Verywell Health https://www.verywellhealth.com/sports-injury-guide-the-common-types-of-sports-injuries-190447

Sports Injuries: Types, Treatments, Prevention, and More – Healthline https://www.healthline.com/health/sports-injuries

ד״ר יצחק בכר

ד״ר יצחק בכר

ד"ר יצחק בכר כירופרקט הוא בוגר תואר ראשון ושני במדעים (M.Sc) מאוניברסיטת פורטסמות (Portsmouth) והקולג' האנגלי אירופאי ללימודי כירופרקטיקה (AECC). בסופה של תכנית לימודית אקדמאית מוענק גם התואר ד”ר לכירופרקטיקה (D.C). תכנית זאת מכשירה כירופרקטים לצורך אבחון, טיפול, ניהול ושיקום פציעות ספורט, פגיעות בעמוד השדרה ובמערכות עצב-שריר-שלד. מרפאתו של ד"ר יצחק בכר ממוקמת בקנטרי גימל ברמת אביב גימל.

מאמן כושר אישי למניעת פציעות
מאמן כושר אישי למניעת פציעות
הילה מלול אימון כושר גופני
הילה מלול אימון כושר גופני

הילה מלול בוגרת לימודים אקדמאיים ומאמנת אישית. מנהלת המרכז לאימון אישי בישראל.