אימון אירובי במגדל העמק

אימון אירובי במגדל העמקאימון אירובי הוא אחד האימונים החשובים ביותר, שכן הוא משפר סיבולת לב ריאה והוא מסייע בשריפת שומנים. אז מהו אימון אירובי והאם כדאי להתאמן עם מאמן אישי? על כך במאמר הבא. 

 

אימון אירובי במגדל העמק- מהו אימון אירובי?

אימון אירובי הוא אימון שמשפר את סיבולת לב הריאה. באימון אירובי נעשה שימוש מוגבר בחמצן. מדובר על אימונים בהם נעשה שימוש במערכות הלב, כלי הדם והנשימה לצורך אספקת האנרגיה שמפעילה קבוצות שרירים גדולות בעצימות נמוכה בינונית או גבוהה, לפרק זמן ארוך יחסית. אימון אירובי מתבצע על ידי פעולות שונות כמו ריצה, הליכה, קפיצה בחבל, אופניים, שחייה, סקווש ועוד. 

פעילות בעצימות גבוהה היא פעילות בעצימות של 75% עד 85% מדופק המטרה. פעילות בעצימות בינונית נמוכה היא פעילות בעצימות של 60% עד 75% מדופק המטרה. 

כאשר מבצעים אימון אירובי מומלץ, כמות הדם המוזרמת לשרירים עולה על מנת לספק להם מספיק חומרי אנרגיה וחמצן. ככל שהאימון האירובי מתבצע בעצימות גבוהה יותר, כך קצב הלב יעלה. 

במהלך אימון אירובי, מקורות האנרגיה בגוף נשרפים כאשר המרכזיים בהם הם פחמימות ושומנים. במידה שקצב הלב לא יהיה מספיק גבוה במהלך האימון, יעילות הפעילות תרד. ככל שקצב הלב יהיה גבוה יותר אך לא גבוה מידי, תתרחש שריפה מוגברת של קלוריות.

אימון אירובי במגדל העמק- כמה פעמים בשבוע?

על מנת לשפר את הכושר האירובי שלכם, מומלץ לבצע אימון אירובי לפחות שלוש פעמים בשבוע. עם הזמן ניתן להעלות את כמות האימונים גם לשש פעמים בשבוע.  יש לקחת בחשבון כי כאשר מפסיקים את האימונים למשך ארבעה ימים או יותר, מפחיתים את התועלת של האימון ולכן, כדאי לשמור על אימונים סדירים ולהתמיד.  ההמלצה שלנו היא להתחיל בשלושה אימוני אירובי בשבוע. לאחר כשבועיים, כאשר אתם מרגישים יותר מוכנים, עברו לארבעה אימונים בשבוע ובתוך מספר חודשים אתם יכולים לעבור לחמישה או שישה אימוני אירובי בשבוע.  שימו לב- חשוב מאוד להיכנס לשגרת אימונים נכונה, לבצע חימום נכון לפני האימון ושחרור נכון בסיומו על מנת למנוע פציעות ונזקים לגוף. 

קראו עוד: אירובי בחיטוב

אימון אירובי במגדל העמק- חשוב לדעת

כאשר מבצעים אירובי למתחילים חשוב לקחת בחשבון את עומס הפעילות. עומס הפעילות תושפע ממספר אימוני האירובי בשבוע, הזמן המוקדש לכל אימון, קצב הלב בו האימון מתבצע ועוד. 

שימו לב כי פעילות אירובית המתבצעת באינטנסיביות נמוכה ובזמן קצר לא תתרום לשיפור הכושר הגופני. 

כמו כן יש לקחת בחשבון את האינטנסיביות של הפעילות. על מנת להשיג את המטרה שלכם מאימון אירובי יש להתייחס לעצימות בה מבוצע האימון. במידה שתבצעו אימון אירובי בעצימות נמוכה לא תשפרו את היכולות הגופניות כלל, גם אם תתאמנו כל יום מספר פעמים ביום. עצימות הפעילות האירובית קשורה לקצב הלב. באימון אירובי יש לבצע את הפעילות האירובית בקצב לב של לפחות 60% מדופק המטרה. 

 

אימון אירובי במגדל העמק- מאמן אישי

אימון אישי הוא אימון שמועבר לכם בצורה פרטנית על ידי מאמן כושר אישי. באימון אישי, מאמן הכושר האישי יכין לכם תוכנית אימונים אישית שמתאימה לצרכים שלכם באופן אישי ולרמת הכושר והיכולות בה אתם נמצאים. תוכנית אימונים בדרך כלל תכלול פעילות אירובית ופעילות אנאירובית, אשר כל אחת מהן תפעל בדרך שלה. 

במהלך האימון, מאמן הכושר ישנה את התרגילים כך שתתקדמו במהלך האימון ותפיקו את התוצאות המבוקשות. יש לקחת בחשבון שאימון אישי עלול לכלול קשיים מנטליים שונים כמו קושי, תחושת אי מסוגלות או שעמום. לכן המאמן האישי צריך להיות מודע לקשיים הללו ולפעול בהתאם כמו לדוגמא הורדת דרגת הקושי של התרגילים או גיוון התרגילים למניעת שעמום. 

קראו עוד: כמה עולה אימון כושר אישי

אימון אירובי במגדל העמק- מדוע זה חשוב?

עם אימון אירובי, ואימון כושר בכלל ניתן לעבוד על מספר אלמנטים שונים- 

  • שיפור הכושר האירובי- עם אימון אישי במגדל העמק ניתן לשפר את הכושר האירובי. כושר אירובי, או בשמו השני סיבולת לב ריאה, מתבצע על ידי מגוון פעילויות כמו הליכה, ריצה, קפיצה בחבל, רכיבה על אופניים, שחייה ועוד. 
  • שיפור הכושר השרירי- עם אימון אישי במגדל העמק ניתן לשפר את הכושר השלישי, להעלות מסת שריר, לשפר את סיבולת הכוח, כוח מירבי, כוח מתפרץ ועוד. שיפור הכושר השרירי מתבצע על ידי תרגילים שונים כמו TRX, גומיות כוח, משקולות חופשיים, בוסו ועוד.
  • שיפור הגמישות- על ידי אימון אישי במגדל העמק ניתן לשפר את הגמישות ולהגדיל את טווחי התנועה. שיפור הגמישות יתבצע על ידי תרגילי מתיחות שונים. 
  • שיפור היכולת העצבית שרירית- יכולות של קואורדינציה, שיווי משקל סטטי, שיווי משקל דינמי, זריזות, תחושת התנועה ועוד. 
  • טיפול בליקויי יציבה- על ידי אימון אישי במגדל העמק  ניתן לטפל בליקויי יציבה ולהקנות דפוסי יציבה ותנועה אופטימליים. 
  • עיצוב וחיטוב הגוף- עם אימון אישי במגדל העמק ניתן לעצב ולחטב את הגוף על ידי שיפור הכושר הגופני והיכולות הספורטיביות. 
  • חיזוק שרירי ליבה ולימוד שליטה מוטורית בשרירי הליבה. 
  • בריאות הגוף- בריאות ותוחלת חיים עלולות להיפגע מסיבות שונות כמו השמנת יתר או תת משקל. על ידי אימון אישי במגדל העמק ניתן להפחית את מסת השומן ולהעלות מסת שריר, להתאים תפריט תזונתי מתאים ולאמץ הרגלי אכילה נכונים. 
  • מבחינה פסיכולוגית, כאשר שומרים על אורח חיים בריא וספורטיבי, הדבר מוביל להעלאת הביטחון העצמי, לתחושת אושר, לסיפוק, להפחתת מתח נפשי ודיכאון, לשיפור השינה, שיפור מצב הרוח ועוד. 

 

אימון אירובי במגדל העמק- מטרות

קיימות מטרות אימון שונות ולעתים אף ניתן לקבוע מספר מטרות ביחד. יש לשים לב שהמטרות ריאליות ושניתן להשיג אותן. חשוב מאוד להתחשב בצרכים הבריאותיים של המתאמן. לעתים על המתאמן לעבור אבחון לפני שהמאמן יוכל להתאים לו תוכנית אימונים נכונה וריאלית. במהלך תקופת האימון חשוב שיתבצעו מבדקי יכולת בהן יקבעו האם המטרות הושגו. 

לדוגמא, יכולים להיות מתאמנים שהמטרה שלהם היא להוריד את אחוז השומן בגוף ולהעלות אחוזי שריר, יכולים להיות מתאמנים שהמטרה שלהם היא חיטוב ועיצוב הגוף, יכולים להיות מתאמנים שהמטרה שלהם היא לשפר הישגים בתחומים שונים כמו לדוגמא צעירים שמתאמנים במיוחד למבחנים של הצבא או ליחידות ביטחון שונות המחייבות הכנה מסוימת. 

כאשר קובעים מטרה, יכולים לדעת איזה אימון אירובי יתאים למימוש שלה והאם יש צורך באימונים נוספים. 

 

אימון אירובי במגדל העמק- למי כדאי לבצע אימון אישי?

התשובה היא כל מי שרוצה להתאמן. אנשים שרוצים להתאמן ולהפיק תוצאות טובות, יצליחו בכך הרבה יותר אם יעשו זאת על ידי אימון אישי, במיוחד בצעדים הראשונים. 

קודם כל, אנשים שלא רגילים להתאמן יכולים לסבול מחוסר נוחות או כאבים במהלך האימון ולאחריו. במקרים מסוימים אתם יכולים אף להיפצע או לגרום לנזק לשרירים או לשלד לטווח הארוך. כאשר מתחילים להתאמן עם מאמן כושר אישי הוא יכווין אתכם לשיטות הטוב ביותר לביצוע האימון, ילמד אתכם לעשות חימום נכון לפני האימון ושחרור נכון לאחריו. כמו כן עם אימון אישי, המאמן יידע להתאים לכם תרגילים שמתאימים למצב הגופני שלכם, שלא יעמיסו על הגוף שלכם יותר מידי בהתחלה ולא יגרמו לכם פציעות. כמו כן, הוא יוכל להתאים לכם תרגילים שיעזרו לכם להפיק תוצאות באזורים המבוקשים.   

הילה מלול אימון כושר גופני
הילה מלול אימון כושר גופני

הילה מלול בוגרת לימודים אקדמאיים ומאמנת אישית. מנהלת המרכז לאימון אישי בישראל.