איך אימון אירובי מקדם מטרות אישיות של מתאמנים?

אימון אירוביהרבה מאד אנשים רואים בשנים האחרונות אתגר לא קטן בביצוע פעילות גופנית על בסיס קבוע ושגרתי כחלק בלתי נפרד מהיומיום שלהם. יכולות להיות לכך מגוון סיבות – הם רוצים להוריד במשקל או להצר היקפים, לשפר את רמת הכושר הגופני שלהם או להביא לידי כך שהמציאות שלהם תהיה מאוזנת בין תזונה בריאה ונכונה לבין ביצוע הפעילות הגופנית הנדרשת מבני גילם. כיום אפשר לבחור בין סוגים שונים של אימונים בחדרי הכושר אך ללא ספק אימון אירובי הוא זה שיהיה המבוקש והפופולרי ביותר. באימונים אירוביים יש הרבה יתרונות שאין באימונים מסוגים אחרים וגם אימונים אלה הם קטגוריה שלמה שאפשר לבחור מתוכה.

 

על מה מבוסס אימון אירובי?

את המגוון הרחב של אימונים ספורטיביים אפשר לחלק לשתי קטגוריות מהותיות – אימונים אירוביים ואימונים אנאירוביים. אימון אירובי מבוסס על הוצאת אנרגיה בעצימות גבוהה, על העלאה משמעותית של קצב פעימות הלב בצורה מבוקרת, על הזעה מרובה ועל השפעות רבות על הגוף כולו – שריפת שומנים כדי לספק אנרגיה לגוף או העלאת המהירות של חילוף החומרים. האימונים האנאירוביים איטיים ומונוטוניים יותר ומבוססים על עבודה של קבוצת שרירים נפרדת בכל פעם וכך על חיטוב של שרירים אלה. זה ההבדל בין שתי קטגוריות אימונים אלה וכל מתאמן, על פי המטרות שהוא מציב לעצמו, יבחר אילו אימונים יסייעו לו בכך.

 

סוגים שונים של אימון אירובי

בכל מועדון כושר או סטודיו אפשר למצוא במערכת השעות והחוגים מגוון רחב של אימונים אירוביים לרווחתם ולבחירתם של המתאמנים. אפשר לבחור בין שיעורי אירובי קלאסיים של ריקוד ותנועה מהירים, שיעורי סטפ (מדרגה) שמשלבים עלייה וירידה בקצב מהיר ממדרגה שמונחת לרגליו של המתאמן, יש אימוני קיקבוקס שמבוססים על תנועות כביכול אלימות שמגיעות מהעולם של אומנויות לחימה וכמובן שיעורים המבוססים על ריקודים מסוגים שונים. כל אימון אירובי יהיה כזה שבעזרתו אפשר לשרוף הרבה קלוריות ולהתקדם במטרות שמציבים מבחינת מה שרוצים להשיג מעצם האימון עצמו. לכל מתאמן או מתאמנת תהיה מערכת שיקולים משלו.

 

דוגמאות למטרות שקשורות באימון גופני

כאמור, כל אחד יכול לבחור להתאמן על בסיס קבוע מתוך שיקולים כאלה ואחרים או סיבות שונות. יהיה מי שיקבל הנחיה מרופא או מטפל על מנת לסייע בשיפור המצב הבריאותי שלו, יכול להיות שיהיה מדובר באדם שרוצה לשפר את המראה החיצוני שלו, לשפר את הביצועים שלו בביצוע פעילות גופנית או אפילו רק לשם הצבת האתגר ולוודא שהוא יכול לעמוד בו ולהשיג את המטרה שהציב. יש הרבה מאד מה ללמוד מהצבת יעד של ביצוע פעילות גופנית, בין אם עומדים בה ובין אם לא. ברגע שבוחרים אימון אירובי – אין ספק שיהיה קל יותר לעמוד במשימה. חשוב לעשות זאת בהדרגה ובחוכמה על מנת שלא לפגוע בגוף וכמובן לקדם את שיפור מצב הכושר הגופני.

 

איך מתחילים לקחת חלק באימונים אירובייםאיך מתחילים לקחת חלק באימונים אירוביים?

על מנת להתאמן בצורה נכונה ובלי לפגוע בגוף חשוב מאד שאת התחלת האימונים ילווה מאמן מקצועי שיכיר את המתאמן, יבין את המצב הכושר הגופני ההתחלתי שלו וילווה אט אט את ההתקדמות שלו. הוא יוכל להכיר לו את הסוגים השונים של אימון אירובי שהוא יכול להירשם אליהם, ילווה אותו לאימוני ניסיון ויבדוק איך האימון משפיע גם על הגוף וגם התחושה האישית של המתאמן. הוא יוודא שמדובר בסוג אימון שמתאים לו, שנוח לו לבצע ולהתמיד בו ושבעזרתו הוא יוכל להתמיד ולהגיע לתוצאות הרצויות לו. מומלץ מאד לבחור ברמת אימונים שמתאימה לו ולרמת הכושר שלו ועוד יותר חשוב לוודא שלא מנסים להתקדם לרמה גבוהה יותר לפני שזה הזמן הנכון לעשות את זה.

קרא עוד: אירובי למתחילים

איך לבחור את האימון הנכון?

מכיוון שיש סוגים שונים של אימון אירובי חשוב להכיר אותם ולבחור את זה שיהיה קל להתמיד ולהמשיך בו לאורך זמן. אין טעם לבחור סוג אימון שלא נהנים בו ומגיעים לאימון ללא חשק או כוח מנטלי. מכאן שעל מנת לבחור את סוג האימון הנכון צריך וכדאי להגיע לאימוני ניסיון בכמה וכמה סוגים של אימונים וכך לבחור בזה שהכי נהנים בו. כמובן שגם שיקולים לוגיסטיים צריכים להילקח בחשבון כמו נוחות בלוח הזמנים, חיבור אישי עם המאמן או המדריך של האימונים האירוביים, נוחות הגעה למועדון הכושר ועוד.

 

איך מרגישים כשהאימון נכון ומתאים?

אין ספק שאחרי שמצליחים לבחור את האימון האירובי הכי מתאים שיהיה הכי קל להתמיד בו – אפשר להמשיך להגיע לאימונים למשך הרבה מאד זמן וכך ליהנות מההשפעות המטיבות על הגוף של המתאמן. בין אם משתתפים באימונים לצורך ירידה במשקל או שיפור הכושר הגופני – ללא ספק בהתמדה וביצוע נכון של האימונים אפשר יהיה לראות תוצאות תוך פרק זמן קצר ואיתן גם ישתפר משמעותית מצב הרוח, שכן אין כמו להשיג מטרה או לעמוד ביעד אישי שמציבים ומצליחים בו. יש תחושת מסוגלות שאין שנייה לה לדעת שאפשר לעמוד בכל אתגר ולעיתים קרובות הרבה מתאמנים מחפשים רק את זה.

 

כמה עולה להשתתף באימונים אירוביים?

המחיר של האימונים תלוי במועדון הכושר שעושים בו מנוי (או קונים אליו כרטיסיה) ולכן טווח המחירים מגוון מאד ולא אחיד. יש גם תוכניות מנוי שונות ולכן גם בתוך אותו מכון כושר אפשר יהיה להתרשם ממחירים שונים שמשלמים המתאמנים עבור תוכנית האימונים שמתאימה ונכונה עבורם. באופן כללי אפשר לקחת בחשבון מחירים סביב כמה מאות שקלים בחודש ולכן גם זה בדרך כלל יהיה שיקול האם או מתי להירשם לחדר כושר זה או אחר. 

אימון אירובי
הילה מלול אימון כושר גופני
הילה מלול אימון כושר גופני

הילה מלול בוגרת לימודים אקדמאיים ומאמנת אישית. מנהלת המרכז לאימון אישי בישראל.