אימון לישראמן

יותר מ-15 שנה שניתן לראות גם מתחרים ישראלים המגיעים לתחרויות הריצה המאתגרות ביותר בעולם, כדוגמת טריאתלון אולימפי או תחרויות איש הברזל.

הפריחה בתחום זה, שילוב של ריצה, שחייה ורכיבה על אופניים, מושכת לתחום גם אנשים נורמטיביים לגמרי, שהציבו לעצמם מטרה אחת פשוטה. המטרה היא להתחרות בתחרות ישראמן הישראלית ופשוט – לסיים.

מסתבר שניתן להשיג את המטרה הזאת, גם אם לא מגיעים מתוך עולם הספורט, מתחום הרכיבה התחרותית, הריצה או השחייה. צריך להשקיע זמן, אימון לישראמן בצורה נכונה אורך שבועות רבים, אבל כאשר באמת יש רצון, הרצון מנצח.

ישראמן, נעים להכיר

ישראמן הינה תחרות בסגנון איש הברזל, הנערכת לא במקומות אקזוטיים ומרוחקים, לא בהוואי ולא בארצות הברית או באירופה אלא כאן, אצלנו, בישראל. התחרות כוללת אפשרות להשתתף במקצים שונים, כדוגמת איש הברזל או חצי איש הברזל והיא מתקיימת בדרום הארץ, באזור אילת.

מומחים רואים בתחרות זאת את אחד מהטריאתלונים הקשים יותר בעולם. אי לכך, היא מושכת הרבה מאוד משתתפים איכותיים מרחבי העולם. עם זאת, מגיעים גם מתחרים מתחילים, שמצטרפים לאתגר כאשר המטרה היא להגיע לקו הגמר.

מטרת האימונים – שנו את עצמכם

אם גם אתם, הקוראים את השורות הללו, חולמים להשתתף בתחרות ישראמן והמטרה שלכם היא לסיים ולהגיע לקו הסיום, יש לנו בשורות עבורכם. עם כל הכבוד למטרה המאתגרת, לאחר שתתחילו להתאמן תגלו כי אתגרי האימונים שבדרך הם שנותנים לכם כוח.

האימונים הממושכים, יש להודות, הצורך בכל פעם לעמוד בעוד אתגר נוסף, בעוד מאמץ נוסף, תוך שילוב האימונים בסדר היום שלכם, ישנו אתכם ואת האופן שבו אתם רואים את עצמכם.

כמה זמן אצטרך להתאמן בכל שבוע

ציינו כי הרבה מאוד משתתפים מגיעים כיום לאימונים כאשר המטרה המוצהרת שלהם היא לעמוד באתגר של סיום התחרות. המטרה הזאת נכונה במיוחד עבור אנשים שמתחרים בפעם הראשונה בתחרות הקשוחה הזאת, אך כמובן שיש כאלה שעברו לשלב אחר בחיים והללו רוצים לסיים בזמן שניתן להגדירו כזמן תחרותי. כלומר, המטרה היא לסיים בין הראשונים שחולפים בקו הגמר.

מספר השעות שתצטרכו להקדיש בשבוע לצורך האימון נובע מהמטרה שלכם וגם מהניסיון שלכם. אם זו התחרות הראשונה שלכם מסוג זה ואם אתם מוצאים לעצמכם מאמן שמתמחה בהכנת מתחרים לא תחרותיים, תוכלו להסתדר עם כ-16 עד 20 שעות אימון בשבוע.

אם המטרה שלכם היא לסיים את התחרות בזמן איכותי (ביחס לכלל המתחרים) תצטרכו להקדיש הרבה יותר זמן לאימונים בשבוע. זאת אומרת וויתור על הרבה מאוד דברים אחרים, לרבות זמן עבודה, זמן פנאי, זמן עם המשפחה. אימונים של 30 עד 40 שעות בשבוע מקובלים מאוד.

הזמן והעוצמה

אימון לישראמן מורכב למעשה משלושה סוגים שונים של אימונים. כך, במהלך השבוע יהיו ימים שיוקדשו בעיקר לרכיבה, יהיו ימים שיוקדשו בעיקר לשחייה ויהיו ימים שיוקדשו בעיקר לריצה. בכל האימונים צריכים להיות ערים לשני אלמנטים – אלמנט הזמן ואלמנט העוצמה.

ככלל, מאימון לאימון ובעיקר משבוע לשבוע, צריכים לראות גרף שיפור עולה. השיפור יתבסס על יותר עצימות באימון ועל העלאת משך האימון, על למשך מקסימלי שהגדרתם לעצמכם (בהתאם למטרת האימון – תחרותי או לא תחרותי).

מומלץ לשבץ במהלך האימונים סטים חוזרים לשיפור סיבולת וכוח. כדאי להגדיר סטים מסוימים שיתבצעו באותו קצב כאשר בסטים אחרים הקצב ילך ויעלה עם כל סט וסט. במהלך האימונים ניתן לשלב שימוש בטריינרים, שחייה בבריכה וגם בים הפתוח וכן ריצה בתוואי שטח משתנה, עם דגש על ריצה בעליות ולא רק במישור.

אימון לישראמן
הילה מלול אימון כושר גופני
הילה מלול אימון כושר גופני

הילה מלול בוגרת לימודים אקדמאיים ומאמנת אישית. מנהלת המרכז לאימון אישי בישראל.