יוגה לילדים

יוגה לילדיםיוגה הוא תרגול אשר משלב בתוכו אלמנטים של טבע – גוף, רוח ונפש. לתרגול יש יתרונות נפשיים ופיזיים, מי שחושב שיוגה היא רק סוג של מדיטציה כנראה מעולם לא חווה שיעור יוגה מקצועי. יוגה הוא תרגיל עתיק אשר כולל תנוחות גופניות, שמירה על נשימה עמוקה וריכוז. תרגול קבוע של יוגע יכול לשפר סיבולת לב ריאה, כוח, גמישות ולהפחית לחצים וחרדות. כמו שלחרדות ולחצים אין גיל, ככה גם ליוגה. 

במה תורם תרגול יוגה לילדים?

יוגה תורמת לנו בשמירה על איזון נפשי וגופני, יוגה היא שילוב בין הגוף והנפש בצורה בה אנחנו לומדים לשלוט ולהקשיב למה שהגוף שלנו משדר לנו. בעזרת יוגה ניתן ללמוד איך לווסת את האנרגיה שלנו בצורה נכונה, להרגיש רגועים יותר ובעלי מוטיבציה. בעזרת תרגול יוגה על בסיס קבוע ניתן להעניק לילדים מסוגלות לתרגל יוגה בכל מקום, בין אם אלו רק תרגילי נשימה שתורמים לריכוז מקסימלי, הגבה נכונה למצבים שונים, גילוי עצמי ועוד. מלבד לכך, תרגול יוגה בגיל צעיר משפר את הגמישות הפיזית ותורמת למיקוד כוח פיזי, שימוש במספר רב של שרירים בדרכים חדשות וניתן לתרגל יוגה בכל מקום, כל מה שצריך הוא שטיח יוגה.

היתרונות של תרגול יוגה לילדים:

 • חרדות – יוגה כוללת בתוכה תרגילי נשימה וטכניקות אשר תורמת להרפיה. תרגילים אלו משמשים אותנו לניהול מתחים בצורה נכונה ולהפחתת לחצים על ידי תרגילי נשימה.
 • ביטחון – יוגה מגבירה את הביטחון העצמי של הילד בעזרת חיבור לנפש. מלבד לכך, יוגה משפרת יציבה, איזון וגמישות ובדרך זאת לילדים שלכם תגיע תחושה של העצמה אישית.
 • אימפולסיביות – יכולה מעולה להפחתת אימפולסיביות בקרב ילדים. אם אתם מרגישים שהילד שלכם פועל באופן לא מבוקר ואף אולי "אלים" מהעיניים שלכם או של אחרים, יוגה יכולה לעזור. היוגה היא מפלט להוצאת ביטוי פיזי בקרב ילדים וניקוי הדעת.
 • התמדה – יוגה לילדים שמה דגש על התמדה והקניית הרגלים חדשים שיכולים לעזור לכם לשפר את אורח החיים שלכם. תרגול יוגה מגיל צעיר מחייב את הילדים להתמיד בתרגול. שיעור יוגה פעם בשבוע זה מעולה, אבל ללא תרגול עצמי לא תכבשו את היעדים הרצויים.
 • קואורדינציה – יוגה משפרת שיווי משקל וקואורדינציה. למעשה, היוגה מתבססת על איזון הגוף והנפש. תרגילים רבים תלויים ביציבות וגם אם קשה לילד בהתחלה, הוא לומד להישאר רגוע במצב הנוכחי בו הוא מרגיש לא בנוח, הוא מרפה. עם ההתמדה הנכונה תראו התקדמות משמעותית בתרגיל ובשיפור היציבה ושיווי המשקל. יש טכניקות שונות אשר מתאימות לילדים עם קשיים מוטוריים ברמה נמוכה עד גבוהה.
 • סיבולת לב ריאה – עבודה על סיבולת לב ריאה בגיל צעיר והקניית הרגלים לשמירה על בריאות הגוף יכולה להועיל לכם מגיל צעיר ומבוגר. יוגה מלבד לסגולות הרפואיות שלה היא גם פעילות אירובית. היוגה מתקדמת בהפעלת קבוצת שרירים גדולה בו זמנית והמרצת מחזור הדם – מה שמשפר סיבולת לב ריאה.
 • תרגילי כוח – חושבים שיוגה זה רק לשבת ברגליים משולבות? תרגילי יוגה כפי שציינו מפעילים קבוצת שרירים רבה בו זמנית ומלבד לכך, הדגש ביוגה הוא להישאר בתנוחה מסוימת לזמן ממושך ולהרגיש את הקושי. תרגילי יוגה לא רק משפרים סיבולת לב ריאה, אלא גם מועילים להגדלה במסת השריר.

 

סוגי יוגה לילדים

ישנם ארבעה סוגים עיקריים של יוגה שמתאימים לילדים. היוגה היא עולם שלם בפני עצמו, מסורת עתיקה בת מאות שנים ולכן, ההתמקדות היא בתחום ספציפי ביוגה בכל פעם:

 • האטה יוגה – האטה יוגה היא הפופולרית ביותר, היא מכסה את כל ההיבטים המסורתיים של יוגה. האטה יוגה מתאימה למתאמנים חסרי ניסיון וידע בתחום הידע. האטה יוגה עוסקת במודעות לגוף, נשימה ומדיטציה. ברוב תחומי היוגה סוג יוגה זה ייקח חלק ניכר. 
 • ויניאסה יוגה – אם המטרה שלכם היא לשלב בין תנועה ונשימה בצורה הרמונית, תחום זה הוא הנכון עבורכם. השיעורים הם בעצימות גבוהה, רמת הקושי בתנוחות מתעצמת בכל מפגש ולכן, ויניאסה יוגה מתאימה לילדים שצריכים להוציא אנרגיה ולעודד שליטה עצמית.
 • ביקראם יוגה – תחום זה עוסק במספר תנוחות מצומצמות (26), וכוללת 2 סוגי נשימה מבוקרת במהלך התרגילים. כאן הדגש הוא על סיבולת לב ריאה ובעצימות גבוהה. ביקראם יוגה נקראת גם "יוגה חמה". התרגילים תוכננו כדי להפעיל את האיברים הפנימיים בצורה מיטבית ובעזרת תרגילי הנשימה להוביל חמצן למקומות הנכונים. אם תשימו לב, במהלך היום הנשימות שלנו מאוד קצרות ותרגול יוגה תורם לשיפור זרימת הדם בגוף. 
 • שיבננדה יוגה – התרגילים מבוססים על מנעד רחב של תרגילים השייכים לסוואמי שיבבנדה. השילוב בין היוגה הקלאסית ולצד תרגילי נשימה ותנוחות חדשות הכוללת מדיטציה הילדים מגיעים לתוצאות גבוהות מאוד ולאיזון נפשי שמלווה אותם לאורך כל היום.

כמה עולה שיעור יוגה לילדים?

משך זמן שיעור יוגה נע בין 45 דקות למתחילים ועד 90 דקות תרגול למתקדמים. המחיר משתנה בהתאם לכמות המשתתפים, אם מדובר על שיעור יוגה אישי המחיר מגיע לכ-120 ש"ח ועד 200 ש"ח לשעה. כאשר מדובר על שיעור קבוצתי המחיר נע בין 70 ש"ח ועד 110 ש"ח לשיעור מלא. במקרים אחרים, ההרשמה לשיעורי יוגה יהיו על בסיס חודשי ומספר שיעורים קבוע בחודש. המחיר עבור מנוי חודשי הוא כ-300 עד 400 ש"ח, כאשר אתם נרשמים לשלושה חודשים המחירים יורדים באופן משמעותי לכ-600 ש"ח (200 ש"ח לחודש). המחיר נקבע על פי הניסיון של המדריך. חשוב להדגיש, הניסיון בתחום היוגה הוא חשוב והוא הבסיס אשר מבטיח את ההתמדה שלכם בתהליך. כמו שלא פשוט לתרגל יוגה, לא פשוט ללמד יוגה, במיוחד לילדים.

 

יוגה לילדים
הילה מלול אימון כושר גופני
הילה מלול אימון כושר גופני

הילה מלול בוגרת לימודים אקדמאיים ומאמנת אישית. מנהלת המרכז לאימון אישי בישראל.