פילאטיס

שיטת האימון פילאטיס החלה להתפרסם כשיטה לשיקום (מעין פיזיותרפיה משוכללת) לפני שזכתה לשמה הנוכחי, כפעילות גופנית וספורטיבית.

ממציא השיטה, בחור גרמני בשם פילאטיס הגיע להישגים יפים, כאשר הגדיר את עקרונות השיטה ששמשה בין היתר לחיזוק הגוף ושיפור היציבה. משיטה שנועדה לשיקום חיילים פצועים היא הפכה במהרה לשיטה שסייעה לשיקום ספורטאים שנפצעו, רקדנים ואחרים.

מתוך היכרותו עם היוגה המזרחית, הבין פילאטיס את החשיבות של המתיחות והארכת השרירים מבחינה גופנית. מתוך כך, ייסד את הרעיון שצריך לקיים תרגול שיאריך את השרירים ויחזק אותם תוך כדי כך. הארכת השרירים בתרגולים שהלכו ונעשו מגוונים הביאה גם לחיזוק פיזי ויותר מכך – לחיזוק שרירים פנימיים, שרירי הליבה של הגוף.

תפקידם של שרירים אלה חשוב ביותר ביציבות, שיווי משקל ובריאות כללית. התועלת של השיטה בכך שהגוף נעשה רזה וחטוב יותר התגלתה רק בשלב מאוחר יותר והוסיפה לפופולאריות הנוכחית של הפיאלטיס.

דיוק ולא כוח, דיוק ולא מהירות

התנועות והתרגול במהלך האימונים אינם חייבים להיות נמרצים, דינאמיים, מקצרי נשימה. אין כאן מטרה להעמיס על השרירים באופן שהמתאמן או המתאמנת ירגישו את השריר מתחמם ומגיע לסף ההתכווצות העזה. התרגול נועד להעניק תחושה של שליטה על הגוף, היכולת לבצע תרגילים מאוד מדויקים, לאו דווקא מהירים כי אם איטיים.

הנקודה היא שבאימון המתרגל נמצא כל הזמן בשליטה ומרכז תשומת הלב מופנה לבטן ולגב. עם הזמן, ניתן לתרגל את התנועות בקצב יותר ניכר, אולם הרעיון עדיין נשאר – לעבוד לא מהר בהכרח כי אם מדויק. להקדיש מחשבה ומודעות לכל תנועה, למנח הגב לאופן הכיפוף, להתארכות השרירים.

מי יכול להפיק תועלת מפילאטיס

לא כל אחד נהנה לעבוד עם משקולות ועם משקלים גבוהים. ואפילו מי שנהנה מכך, עבודה עם עומסים כבדים איננה מתאימה לכולם. בדיוק כאן ניתן למצוא את היופי של שיטת פילטיס. היא יכולה להתאים לכולם, גם למי שלא יכול או לא רוצה לעבוד עם משקולות או עם מכשירי כושר שלפעמים נראים מאיימים. אך למרות שאין עבודה עם משקולות, בהחלט ניתן להשיג תוצאות בחיזוק הגוף ובהחלט ניתן לראות תוצאות אסתטיות.

שיטת האימון יכולה להתאים הן לאנשים בריאים והן לאנשים הסובלים ממגבלות רפואיות. אפילו נכים, משותקים, קשישים יכולים להתאמן בפילאטיס ללא קושי. השיטה יכולה לסייע להפחית ואפילו להיפטר מכאבים כרוניים, כאבי גב בראש ובראשונה אך גם כאבים אחרים. כאבים ודלקות במפרקים, בעיות יציבה, בכל אלה ניתן לחוש שיפור עצום. השיטה יכולה לעזור בהחלמה ממחלות, מסייעת להחלים מניתוחים אורתופדיים ולמעשה יכולה גם לשפר את מצבם של המתאמנים כך שיוכלו לעיתים לוותר על הליך כירורגי.

פילאטיס מזרן ופילאטיס מכשירים

פילאטיס מבוצע על גבי מזרון וישנם תרגילים שמתאימים גם לנשים בהיריון, לילדים ואפילו לפעוטות. הוא מומלץ לכל מי שרוצה למנוע מחלות מפרקים, כאבי גב ומועיל גם בהיבט הנפשי והרגשי – משחרר את הגוף, מפחית מתחים ומסייע לסובלים מנדודי שינה. לצד פילאטיס המתבצע על גבי מזרן, יש גם אפשרות ליישם את עקרונות השיטה בשילוב שימוש במכשירים שונים. למבקשים להתאמן, ניתן להצטרף לקבוצה קיימת או להתאמן בשיטת אחד על אחד, עם מדריך צמוד. עם הזמן, ניתן להתאמן גם בקבוצה של מתקדמים.

פילאטיס מכשירים משלב בתוכו שימוש במיטות אימון, קפיצים, כדורים, גומיות ומכשירים נוספים. העזרים הללו נועדו להוסיף התנגדות גבוהה יותר וכך לשפר שריפת קלוריות ולחזק את השרירים. יש לציין כי אין כל מניעה לשלב אימוני פילטיס לצד סוגי אימון נוספים כגון משקולות, ריצה, ספינינג או אירובי.

פילאטיס
הילה מלול אימון כושר גופני
הילה מלול אימון כושר גופני

הילה מלול בוגרת לימודים אקדמאיים ומאמנת אישית. מנהלת המרכז לאימון אישי בישראל.