אימון שחייה

שחייה יכולה להיות תחרותית או לחילופין, פעילות בריאה לכל גיל. במהלך אימון שחיה ניתן לעבוד על סגנונות שונים ועל אלמנטים שונים.

ניתן ללמוד לא רק כיצד לגמוא את המרחק הנתון בתוך זמן קצר יותר אלא גם כיצד להוציא אנרגיה בצורה יותר מדודה, בלי להעמיס. ניתן לאמן את הגוף להפעיל את השרירים יותר ביעילות, מבלי להפעיל שרירים שאינם נחוצים לביצוע כל תנועה ותנועה.

לא רק הידיים עובדות

מאמני שחיה מקצועיים מספרים כי באימון לא יהיה נכון להפעיל רק את הידיים ואפילו לא רק את השילוב שבין ידיים ורגליים. העוצמה מגיעה מתוך שרירי הליבה, מתוך מרכז הגוף. במהלך האימונים רואים כיצד מטילים את הגוף קדימה, כאשר הגפיים מצטרפות ועוזרות וכך, גם מתאמצות פחות. יש לתרגל עבודת ידיים ורגליים נכונה ומדויקת, על מנת שניתן יהיה להמשיך בקצב גבוה, מבלי להתעייף.

כלל אצבע חשוב נוסף הוא לשמור על גוף מתוח. לא משנה באיזה סגנון של שחייה אתם מתאמנים, גוף מוארך מאפשר להאיץ את קצב השחייה מבלי לבזבז יותר כוח. מה עוד חשוב לעשות? חשוב למשל לאמן את הגוף לשמור על תזמון נכון. תזמון בין ידיים לרגליים, בין יד ימין ליד שמאל, בין רגל ימין ורגל שמאל. כעת, נבקש להמשיך ולהעניק טיפים חשובים שישפרו לכם את אימוני השחייה, ואין זה משנה מהו הסגנון שבו אתם שוחים או מתחרים.

אימון שחייה חזה

באימון שחיית חזה שמים דגש על הטכניקות שהזכרנו לעיל, כאשר מקפידים על כי השחייה תהיה  כשהראש מתחת לקו המים. המבט צריך להיות מופנה למטה, בכדי למנוע היווצרות עומס על הצוואר ועל החוליות. יש לבצע תנועות חלקות ולהיזהר מתנועות מהירות וחדות.

אימון שחייה חתירה

באימון של שחייה בסגנון חתירה יש לתרגל הוצאה נכונה של הראש מתוך המים. התנועה צריכה להיות חלקה, מעין גלגול צידי מעודן. בחלק התחתון של הגוף, בהפעלת הרגליים, יש לאמן תנועה מדויקת. לא הברך היא הנותנת את האנרגיה כי אם החלק הגבוה יותר של הגפיים, מאזור הירכיים. יש לשים לב כי הברכיים תהיינה בדרך כלל ישרות אבל אין מדובר בברכיים נעולות.

שחיית גב

טיפ חשוב ומועיל מאוד לשחיית גב הינו לשמור על הגוף כולו בקו אחד. מהגו ולמעלה, לאורך הצוואר ועד הראש הגוף צריך להיות בקו אחד ישר. יש להיזהר משחיה כאשר הגב מכופף או כשהמותניים אינן ישרות. שימו לב כי כאשר אתם שוחים השאיפה מתבצעת בקלות וכך גם הנשיפה. בכלל, בכל סגנונות השחייה יש לשים לב כי הנשימות הינן עמוקות ולא רדודות. בתחילה זה מצריך הרבה תשומת לב, לאחר מכן כאשר קצב השחייה נכון ומתורגל, לא צריכים לחשוב על כך וזה מתבצע מעצמו.

שחיית פרפר

אימון שחייה בסגנון פרפר מומלצים לשחיינים שכבר שולטים בסגנונות השחייה האחרים. זהו סגנון שחיה יחסית מורכב שמחייב יותר מאמץ ושליטה מלאה בתנועות ובנשימה, גריפה מדויקת של המים וכושר אירובי מעולה.

לצד אימונים לסגנונות שהוזכרו לעיל, יש גם אימונים בסגנון חופשי וגם אימונים לשחיית שליחים. שחייה בסגנון חופשי זו שחיה שבה ניתן להתקדם בכל סגנון רצוי כך שניתן לראות תחרויות שבהן כל מתמודד שוחה בסגנון אחר.

מתחרים מקצועיים יעדיפו בדרך כלל להתחרות בסגנון חתירה, מכיוון שהוא נחשב למהיר ביותר. באימונים לשחיית שליחים מתרגלים לא רק את העבודה האישית אלא גם את העבודה בקבוצה וחלקות העבודה. שחיית שליחים יכולה להתבסס על סגנון שונה לכל משתתף או על סגנון אחיד של שחיה, לכל הקבוצה.

אולי יעניין אותך גם:

הליכה נורדית, אימון גופני לבני גיל הזהב

פטרת בציפורניים ופעילות גופנית – מה הקשר?

אימון שחייה
הילה מלול אימון כושר גופני
הילה מלול אימון כושר גופני

הילה מלול בוגרת לימודים אקדמאיים ומאמנת אישית. מנהלת המרכז לאימון אישי בישראל.