זומבה

שגעון הזומבה ששטף את ישראל לפני שנים מספר לא נעלם כפי שנעלמו טרנדים אחרים, זמניים. עם הזמן, הצטרפו אוהדים ובעיקר אוהדות שביקשו לעצמם אימון דינאמי, אנרגטי, מהנה ומועיל גם יחד. בואו להבין למה כדאי להצטרף ומהיכן מקבלים את הקצב והאנרגיה.

מוזיקה וקצב בגוון דרום אמריקאי

אז מה זה בעצם זומבה – קודם כל, מדובר באימון כושר שמתנהל במסגרת קבוצה. המטרה היא לשלב כושר עם כיף, מתוך הבנה כי ריקוד דינאמי מהווה פעילות אירובית לא פחות טובה מכפי שמציעות פעילויות כדוגמת ריצה או רכיבה על אופניים.

יש המכנים את הפעילות הזאת גם בשם ריקוד אירובי, כאשר מקובל מאוד ללוות את הפעילות במוזיקה קצבית עם דגש דרום אמריקאי אך גם להיטי פופ ודאנס מזרמים אחרים. אם שמעתם על סוגי מחול כדוגמת סמבה, סלסלה או מרנגה, אז זהו בדיוק הקצב שבו מתקיימת הפעילות.

לא חייבים כישרון לריקוד

חשוב גם לעשות הבחנה ולהדגיש כי למרות הדמיון, זומבה איננה שיעור ריקוד ואין כוונה להיכנס לצעדים מורכבים במיוחד. ממש לא חייבים שיהיה ידע קודם בריקוד כזה או אחר וגם לא צריכים שיהיה איזה חוש קצב יוצא מן הכלל. ברבים מהשיעורים משלבים גם קצב אנרגטי פופי או אחר, לא רק מאמריקה או מאמריקה הלטינית. הצעדים בנויים כך שגם משתתף או משתתפת ממוצעים יוכלו להשתלב ללא קושי, ליהנות ולהתעמל תוך כדי.

היופי שבדבר הוא שמדובר בפעילות מאוד בריאה, ששורפת הרבה קלוריות בזמן קצר אך ההרגשה היא של בילוי והנאה, לא של עבודה סיזיפית. גם אלה שהתנסו בעבר בסוגי פעילות אחרים ולא ממש הצליחו להתמיד, כאן יש מוטיבציה מעבר לרצון להוריד במשקל ולחטב את הגוף. כל אימון הוא גם שעה של כיף וקצב, הנאה בקבוצה, עם מוזיקה טובה.

פעילות אירובית בקצב גבוה

בדומה לפעילויות אירוביות אחרות, גם זומבה מצטיינת בהעלאת הדופק ויכולת לשרוף קלוריות ושומנים. הפעילות מחטבת ומתאימה מאוד כשרוצים להפעיל מכלול רחב של שרירים. הפעילות נחשבת לנמרצת אך גם מרגיעה. אחרי הפעילות מרגישים לא רק חדורי אנרגיה אלא גם יותר רגועים ושלווים.

כדי להבין עד כמה נחשבת הפעילות הזאת לפעילות בקצב גבוה, כדאי להביט בנתונים. מדריכי זומבה וותיקים מעריכים כי בכל שעה של אימון ניתן לשרוף כ-600 עד 800 קלוריות. כיצד משיגים את זה? בדיוק כפי שעושים בכל סוגי הפעילות האירובית. מקפידים לעבוד בקצב, להאיץ את קצב הדופק ולהשאיר אותו גבוה לאורך זמן. כמובן, הדופק לא צריך להישאר על המקסימום, אבל 70 אחוז זה בהחלט אפשרי.

זומבה – רואים תוצאות

אמרנו שזומבה זה כיף ואמרנו שזומבה זה מצוין כדי לשרוף שומנים וקלוריות, אך כמה זמן צריך להתאמן כדי לראות תוצאות? נשאלנו האם אימון זומבה של פעם בשבוע יעשה את העבודה.

אז אמנם גם פעם בשבוע של פעילות גופנית עדיף על שום דבר, אבל מקובל להמליץ על אימון של לפחות פעמים בשבוע. יש כאלה שמסתפקים בכך ויש כאלה שמתאמנים גם יותר. מכיוון שלא מדובן באימון מונוטוני, כמו ריצה למשל, להרבה מאוד אנשים יותר קל להתמיד בצורה כזאת וכך – לראות תוצאות.

כדי לחוות את המקסימום ולשפר את הבטיחות וההנאה, כדאי להצטרף לקבוצה ובה מדריכים מנוסים. במיוחד זה חשוב לחסרי הניסיון  וכאלה שרוצים להיכנס לעניינים ולהיכנס לקצב במהירות. אז אם אתם אוהבים מוזיקה טובה וקצבית ואם גם אתם רוצים סוף סוף למצוא אימון שירתום אתכם לאורך זמן, כדאי לכם לנסות את סגנון הזומבה. ההנאה מובטחת והחיטוב – גם.

אולי יעניין אותך גם:

אימון טי רקס – מהו? ומי טי רקס מתאים?

זומבה
הילה מלול אימון כושר גופני
הילה מלול אימון כושר גופני

הילה מלול בוגרת לימודים אקדמאיים ומאמנת אישית. מנהלת המרכז לאימון אישי בישראל.